×

Budowa domu – jak znaleźć dobry projekt?

Budowa domu – jak znaleźć dobry projekt?

Już całymi latami czekałeś na ten moment, teraz właśnie możesz przystępować do procesu budowania swojego wymarzonego domu. Jak wybrać dobry, sprawdzony projekt?

Wybór odpowiedniego projektu domu, to niewątpliwa jedna z podstawowych czynności, które czekają przed każdą osobą pragnącą wybudować dom. Co można wziąć pod uwagę, aby stosunkowo szybko znaleźć odpowiedni do Twoich potrzeb projekt?

Ogromny wybór projektów – duże możliwości

To prawda, że w sieci jest obecnie naprawdę całe mnóstwo typowych projektów domów – to właśnie spośród nich możemy poszukiwać swojego projektu. Niemniej szybko się zorientujemy, że łatwo stracić wiele czasu na przeszukiwanie projektów, które nie trafiają w nasze oczekiwania. Dlatego dobrze jest nauczyć się korzystać z funkcjonalnych, opublikowanych w wielu witrynach wyszukiwarek projektów. Korzysta się z nich w zasadzie tak samo jak z wyszukiwarki po parametrach w różnych sklepach internetowych.

Korzystając z wyszukiwarki projektu mamy na ogół możliwość zaznaczenia poniższych parametrów:

  • powierzchnia użytkowa domu
  • rodzaj zastosowanego dachu
  • technologia budowy
  • rodzaj budynku (piętrowy, parterowy, z poddaszem użytkowym)
  • stopień energooszczędności

Sprawdź serwis z gotowymi projektami domów http://projekt-od-autora.pl/ .

Projekt domu Nel, Dominanta

Projekt domu Nel, pracownia projektowa Dominanta

 

Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z serwisami, które jedynie pośredniczą w sprzedaży projektów wielu różnych pracowni projektowych, warto korzystać z tego typu wyszukiwarek, gdyż to pozwoli nam uniknąć przeszukiwania planów, które po prostu nie są dla nas. Korzystając jednak z tego typu wyszukiwarek warto pamiętać, że będziemy mieli w wynikach projekty o rozmaitej jakości projektowania. Stąd kolejny podtytuł w naszym artykule…

Tylko sprawdzone projekty domów

Na pierwszy rzut oka nie jesteśmy raczej w stanie określić, czy dany budynek został zaprojektowany przez architekta z wieloletnim doświadczeniem, czy może kogoś, kto w dziedzinie architektury dopiero stawia pierwsze kroki. W jaki sposób przeszukując projekty możemy poszukiwać tych, które nie są zwykłymi przygotowanymi prawie, że na przysłowiowym kolanie gniotami, ale naprawdę starannie dopracowanymi planami architektonicznymi? Otóż możemy kierować się po prostu opinią o danej marce.

Z pracowniami projektowymi i rozmaitymi wykonanymi przez nich projektami jest zupełnie tak jak z wszelkimi innymi projektami – zwracamy uwagę na opinie o producencie. Dlatego warto popytać wśród znajomych, którzy budowali czy nie mogliby polecić jakiejś pracowni architektonicznej. Albo gdy spodobają nam się projekty danej pracowni, możemy poszperać na przykład na forach internetowych związanych z budownictwem opinie o danych projektach i ich autorach. Czy podczas budowy były jakieś kłopoty? Jak ludzie oceniają kontakt z autorami projektu w nieoczekiwanych sytuacjach problematycznych?

Oczywiście nie jest łatwo wyczerpać temat poszukiwania projektu gotowego, niemniej zastosowanie się do tych kilku wskazówek poruszonych w naszym artykule na pewno znacząco ułatwi wam stosunkowo szybki wybór dobrego projektu.