×

Filmy animowane online dla najmłodszych

Filmy animowane online dla najmłodszych

Filmy animowane to gatunek kina skierowany przede wszystkim do najmłodszych widzów, choć wśród dorosłych również można znaleźć miłośników kreskówek. Najczęściej powstają one z ręcznie rysowanych klatek obrazujących pojedyncze fazy ruchu. We współczesnej animacji grafikę wspomaga się i urealnia za pomocą komputera, uzyskując efekt trójwymiaru. Animacja w przeciwieństwie do filmów z grą aktorską daje twórcom nieograniczone możliwości co do wyglądu postaci i miejsc.

Najbardziej znanym i cenionym twórcą filmów animowanych jest Walt Disney, który w latach 30. założył w Hollywood wytwórnie filmów animowanych. Dzięki niemu popularność animacji spektakularnie wzrosła, a postacie przez niego stworzone do dziś bawią naszych milusińskich. Kto bowiem nie zna Myszki Mickey, Kaczora Donalda, czy Psa Pluto? Bez wątpienia to kultowe postacie filmów animowanych. Dobrze znane ze swoich produkcji są także takie wytwórnie jak Hanna-Barbera (“Flinstonowie”, “Scooby Doo” ) czy Warner Bros (Serie “Looney Tunes” z Królikiem Bugsem, Kaczorem Duffy, Kotem Sylwestrem i Tweetym).

Mimo wszystko z najlepszych długometrażowych filmów animowanych słynie Disney. Jego filmy charakteryzują sie piękną grafiką, bawią, ale także wzruszają. Produkcje takie jak niezapomniany “Król Lew”, “Piękna i Bestia” czy “Pocahontas” do dziś urzekają nie tylko przedstawioną historią, niezwykłymi postaciami, ale też niebanalną muzyką. Obecnie Disney połączył siły z wytwórnią Pixar, specjalizującą się w animacji 3D. Z tego połączenia powstało mnóstwo znanych i lubianych produkcji takich jak “Potwory i spółka”, “Gdzie jest Nemo”, “Iniemamocni”, “Auta”, “Merida Waleczna”. Nie można zapomnieć także o studiu Dream Works, które jest autorem kultowego “Shreka”, “Madagaskaru”,  “Kung Fu Pandy” i “Jak wytresować smoka.”

Animacje wykonane z wykorzystaniem techniki 3D wizualnie są perfekcyjne. To wspaniałe widowisko nie tylko dla najmłodszych, ale i dorosłych widzów. Każda nowa produkcja to coraz większa dawka humoru, przygód i efektów komputerowych, czyniących bohaterów bardzo realistycznymi. Współczesne produkcje zachwycają małych widzów, ale brakuje im melancholii, którą niewątpliwie posiadały pełnometrażowe, rysunkowe produkcje Disneya. Nie wzruszają do głębi i nie urzekają muzyką, co sprawia, że nie będą wspominane z takim sentymentem. Brak im także odrobiny dramaturgii, którą miały filmy animowane z lat 90-tych. Stanowiła ona bardzo wartościowy element, ponieważ poruszała także trudne tematy jak np. strata bliskiej osoby. Film nie był jedynie źródłem zabawy i humoru, ale mógł uczyć i dyskretnie przekazywać dzieciom ważne życiowe lekcje. Produkując kolejne animacje warto byłoby do tego wrócić.