×

Jak działają tonery do drukarek laserowych?

Jak działają tonery do drukarek laserowych?

Drukarki laserowe jeszcze kilka lat temu były rzadkością w domach przeciętnych użytkowników komputerów. Obecnie szturmem podbijają rynek i skutecznie wypierają przestarzałe jusz drukarki atramentowe. Niezłej jakości “laserówkę” każdy z nas może zakupić za niewielkie pieniądze, jednak oryginalne tonery do drukarek laserowych są dosyć drogie i po kilku latach ich cena może przewyższyć wartość samej drukarki. W związku z tym na rynku są dostępne tańsze zamienniki wcale nie gorszej jakości niż oryginały, jednak należy pamiętać, aby kupować je u sprawdzonych sprzedawców.

Drukarki laserowe są to urządzenia bardzo szybkie i potrafią wydrukować nawet 40 stron w ciągu zaledwie minuty. W stosunku do drukarek atramentowych to naprawdę imponujący wynik. Tak duża prędkość drukowania wynika oczywiście z konstrukcji urządzenia. Po pierwsze do tworzenia wydruku zamiast tradycyjnego tuszu zastosowany jest w nich specjalny proszek, zwany tonerem, który posiada właściwości magnetyczne. Drukarka odpowiednio nanosi go na papier, a następnie zostaje on utrwalony przez grzałkę. Dodatkowo w przeciwieństwie do drukarek atramentowych, drukarki laserowe nanoszą druk na kartkę na całej jej szerokości jednocześnie.

tonery do drukarek laserowych

Oczywiście decydując się na zakup drukarki np. do użytku domowego, należy pamiętać, że koszt zakupu “laserówki” będzie wyższy niż drukarki atramentowej. To samo dotyczy materiałów eksploatacyjnych. Jeśli planujemy zakup kolorowej drukarki laserowej musimy dodatkowo brać pod uwagę jej duże gabaryty i przygotować odpowiednio dużo miejsca, co np. w małym mieszkaniu może być kłopotliwe. Dlatego też przy wyborze urządzenia nie należy kierować się tylko chęcią posiadania jak najlepszego i najszybszego urządzenia, ale tym jak często faktycznie będziemy z niej korzystać. Jeśli przykładowo pracujemy w domu i tworzymy dużą ilość dokumentacji, warto zaopatrzyć się w drukarkę laserową. W przeciwieństwie do drukarki atramentowej – zaoszczędzi ona mnóstwo naszego czasu. Jeśli drukarki używamy bardzo rzadko i tylko w sporadycznych przypadkach, szybkość wydruku nie będzie już tak istotna. Wtedy nasze oczekiwania spełni tradycyjna “atramentówka”. Dodatkowo jej małe gabaryty sprawiają, że nie zajmuje niepotrzebnie miejsca, można także z łatwością schować ją, gdy wiemy, że przez jakiś czas nie będzie używana. Przy wyborze drukarki powinniśmy określić nasze preferencje oczekiwania i potrzeby, aby uniknąć dokonania zakupu z którego w konsekwencji nie będziemy zadowoleni.