×

Na czym polega terapia rodzinna?

Na czym polega terapia rodzinna?

Niejednokrotnie odbiło nam się o uszy określenie typu “terapia rodzinna”, jednak wiele osób nie wie nawet na czym ona tak naprawdę polega. Nie zdają sobie oni bowiem sprawy, że wprowadzona w ich domu mogłaby niekiedy również wiele zmienić i tak naprawdę odnieść pozytywny skutek.
Polega ona przede wszystkim na odbudowie więzi i relacji między członkami rodziny oraz jeśli jest taka konieczność na rozwiązaniu pojawiających się tam problemów. Najistotniejsze jest bowiem znalezienie przyczyny kryzysu, dzięki temu właśnie mamy szansę na jego pokonanie. Zdarza się, że niektóre osoby w rodzinie nie potrafią określić swoich potrzeb, czują się nierozumiane przez nikogo, brakuje im bliskości, wsparcia, zaburzają się przez to relacje i więzi między domownikami.
Przyczyn pojawiania się tego typu sytuacji jest niestety bardzo dużo. Mogą wynikać one z przeróżnych powodów. Niekiedy kryzys w rodzinie pojawia się, gdy rodzina przeżyła jakieś traumatyczne, przytłaczające przeżycie jakim jest na przykład: śmierć bliskiej dla wszystkich osoby, przeprowadzka, utrata pracy przez jednego rodzica, rozwód czy wyprowadzka jednego z nich. Czasami same nieustanne kłótnie i napięte sytuacje między rodzicami bardzo źle wpływają na zdrowie psychiczne dzieci i ich wzajemne relacje.
Kryzys wynika niekiedy również z różnego rodzaju problemów emocjonalnych powstałych u jednego z rodziców, jak na przykład uzależnienie od alkoholu, hazardu, nieumiejętność radzenia sobie ze stresem czy zaburzenia osobowościowe. Tego typu problemy niewątpliwie odbijają się na domownikach, wywołując u nich cierpienie psychiczne.
Terapia rodzin Warszawa wskazana jest także w sytuacji, gdy rodzice zauważają, że coś złego dzieje się z ich dzieckiem. Ma coraz gorsze oceny w szkole, izoluje się od innych czy sprawia duże problemy wychowawcze.
Jak sama nazwa wskazuje w terapii tego typu uczestniczy rodzina, a więc rodzice, dzieci oraz prowadzący terapeuta. Pomoże ona wyjść rodzinom z wielu kryzysów czy chociażby trudnych do rozwiązania dla nich sytuacji.