×

Nie lubisz czytać lektur?

Nie lubisz czytać lektur?

Wybierz serwis klp

Poziom edukacji w obecnych czasach ciągle jest podnoszony. Bardzo dużo zależy od tego, na jakim etapie się znajdujemy, ponieważ im wyższe klasy, tym możemy być pewni, że będzie trudniej. Każdy mile wspomina etap podstawówki. Dzieci uczą się tam wszystkich podstawowych rzeczy, które w późniejszym czasie, na pewno im się przydadzą. Trzeba przebrnąć przez sześć klas. Poznają nowe osoby, z którymi nawiązać mogą przyjaźń na wiele lat. To właśnie w tym okresie nasze pociechy mogą cieszyć się otaczających ich światem. W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, w którym widzi, że jego maluch usamodzielnia się i stara się radzić sobie sam. Po szkole podstawowej, następuje czas wejścia w gimnazjalną rzeczywistość. Jednak tutaj, dla wielu osób okazuje się być dużo ciężej niż poprzednio. Młodzież uczy się zupełnie nowych rzeczy. Poznają nowych nauczycieli, nowych kolegów, jednak cały czas utrzymują kontakt ze znajomymi z poprzednich lat. Zazwyczaj grupy przyjaciół planują, że będą chodzić do tej samej klasy. I tak też się dzieje. Dzięki temu, pierwsze dni w nowej szkole nie były, aż takie straszne. Po wdrożeniu się w to środowisko, zauważyć da się, że jeżeli będziemy mieli odpowiednie osoby przy swoim boku, zajdziemy daleko. Kiedy zaaklimatyzujemy się już na dobre, możemy zacząć walczyć o jak najwyższe oceny. To one mają wpływ na to, do jakiej szkoły dostaniemy się w przyszłości. Z pewnością, przychylnie będzie rozpatrywany udział w konkursach i olimpiadach naukowych. Jeżeli czujemy się dobrze w jakiejś dziedzinie, możemy zdecydować się na to. Ma to swoje dobre plusy. Im dalej dotrzemy, tym ciekawsze nagrody na nas mogą czekać. Przykładowo, za udział w konkursie historycznym możemy na koniec roku otrzymać ocenę bardzo dobrą.

Wiadomo, że jeżeli będziemy posiadać wysokie oceny na koniec trzeciej klasy gimnazjum, to dostaniemy się z łatwością do liceum, czy technikum, takiego jak zawsze marzyliśmy. Kiedy nadejdzie już ten szczęśliwy moment i zostaną ogłoszone listy przyjętych uczniów do liceum, możemy odetchnąć z ulgą. Teraz zacznie się dla nas zupełnie nowy życie. Całkiem nowy świat. Stajemy się młodymi dorosłymi. Przed nami najważniejszy egzamin w życiu, jednak zanim do niego podejdziemy, będziemy musieli pokonał całe trzy licealne klasy. Niestety, ale tutaj każdy nauczyciel wymaga bardzo dużo. Ze względu na profile klas, program nauczania został skomponowany tak, aby poszerzać naszą wiedzę w danym kierunku. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jakiej dziedzinie czujemy się lepiej. Wielu z nas ma szczególne uzdolnienia matematyczne, dlatego też wybiera klasę o tym profilu, gdzie rozszerzona będzie matematyka, fizyka i informatyka. Jednak są też osoby, które zdecydowanie lepiej czują się w przedmiotach humanistycznych. Rozszerzony będzie tutaj w szczególności język polski. Jego program nauczania jest bardzo bogaty, dzięki czemu mamy możliwość poznania wszystkich ciekawych lektur z różnych epok. Weźmy na warsztat Wesele, Stanisława Wyspiańskiego. Dramaturg brał udział w 1900 roku w weselu krakowskiego poety Lucjana Rydla. Został zainspirowany do napisania tego utworu zaledwie kilka tygodni później. Wesele traktowane jest, jako próba krytycznej oceny współczesności i narodowych mitów. Poeta z całego serca starał się odwzorować ciężką sytuację narodu, który niestety nie był w stanie do walki. Akcja utworu dzieje się w świetlicy wiejskiej chaty. Za ścianą zaś odbywa się wesele Rydla z Mikołajczykówną. Po całej chacie rozchodzą się dźwięki tanecznej muzyki i panujący na sali gwar. Wesele ma miejsce pod koniec roku, w listopadzie. Wszystkie opisy zdarzeń, które zostały zawarte w treści utworu, dzieją się zaledwie w ciągu kilku godzin. Wszystko zaczyna się przed północą, zaś kończy następnego dnia nad ranem. Na serwisie klp znajdziecie wesele streszczenie. Serwis ten został stworzony w taki sposób, aby ułatwiać szukanie potrzebnych rzeczy. Wesele to książka kipiąca symbolami. Praktycznie na każdej z kartek znajdzie się jakaś symboliczna postać, bądź rzecz. Pod koniec pierwszego aktu młoda para przywołuje chochoła. Nazywany jest on twórcą urojeń. Podczas wesela rzuca na zaproszonych gości czar, który sprawia, że budzą się w nich ukryte uczucia. Chochoł nazywany także jest krzakiem bez życia otulonym słomom na zimę. Oznacza to, że wartości narodu są uśpione, jednak, kiedy wszystko budzi się do życia, rośnie także wiara w odzyskanie niepodległości. Teraz skupmy się na symbolicznych rzeczach. Za pierwszy przykład może posłużyć nam złoty róg. Uznawany jest za symbol walki narodowowyzwoleńczej. Swoją wartością ma zachęcić społeczeństwo do podniesienia się.

Jako kolejny symbol wymienimy tutaj przedmiot, jakim jest czapka z piór. Jest symbolem przywiązania do rzeczy błahych i materialnych. Stanowić ma ona pewne ostrzeżenie do społeczności, aby nigdy nie stawiali własnych spraw nad państwowymi. Wesele to dramat, w którym Wyspiański znakomicie oddał cierpienie narodu oraz brak możliwości walki o niego. Postanowiono wystawić go w teatrze. Niestety Lucjan Rydel miał żal do Wyspiańskiego o to, w jaki sposób przedstawił postać jego żony. Jednak sztuka zyskała przychylność Włodzimierza Tetmajera, który był pod wrażeniem. Jeżeli w szkole masz problem z tą lekturą, nie wiesz, o czym dokładnie jest, powinieneś wybrać serwis klp. Znajdziesz tutaj wszystkie przydatne informacji, od biografii autora, aż po streszczenia szczegółowe i te nieco krótsze. Dzięki temu zdasz maturę na wysokim poziomie. Gorąco zapraszamy do odwiedzenia serwisu!