×

Praca w MLM szansą na wysokie zarobki dla każdego!

Praca w MLM szansą na wysokie zarobki dla każdego!

Marketing wielopoziomowy znany także jako Multi Level Marketing lub network marketing, jest względnie nową, ale najprężniej rozwijającą się formą dystrybucji na świecie. W naszym kraju system MLM jest jak dotychczas mało znany, jednak na jego wprowadzenie decyduje się coraz większa liczba firm działających w dużych miastach w kraju. Spomiędzy rozmaitych obszarów marketingu marketing wielopoziomowy różni się schematem promowania produktów i usług. Jego idea polega na naliczaniu wynagrodzeń pojedynczym dystrybutorom, czyli osobom odpowiedzialnym za dostarczenie produktu do finalnego klienta. Dystrybucja produktu ma miejsce jednak z wyłączeniem tradycyjnej sieci hurtowni i sklepów, gdyż produkt dostarczany jest klientowi bezpośrednio przez producenta lub jego przedstawiciela. Producent nie tracąc funduszy na drogie reklamy telewizyjne, radiowe czy inne, może przeznaczyć te pieniądze na prowizje dla przedstawicieli handlowych i dystrybutorów. Dzięki jasnemu systemowi wynagrodzeń przedstawiciele występujący w imieniu firmy mają lepszy bodziec do działania i większe obroty, którymi nie muszą się dzielić z żadnymi pośrednikami. Spontaniczny wzrost zainteresowania marketing wielopoziomowy zawdzięcza przekazywaniu sobie informacji przez coraz większą grupę zadowolonych klientów. Dzięki temu kolejni zainteresowani mają coraz większe zaufanie do danej firmy i jej produktów.

Przeważnie przedsiębiorstwo prowadzące biznes MLM tworzy bazę aktywnych klientów. Każdy z nich wraz ze wzrostem ilości zakupionych produktów, otrzymuje coraz większe prowizje. Należy podkreślić, że nie istnieje ograniczenie co do wysokości tej prowizji. Zadowoleni klienci decydują sie na polecenie danej marki swoim przyjaciołom i w ten sposób tworzy się siatka klientów, którzy z upływem czasu zostają aktywnymi dystrybutorami firmy. Jeśli praca w MLM ma przynosić duże pieniądze to zasadniczą rzeczą jest rozwijanie sieci dystrybucyjnej. To w jej budowie znajduje się klucz do największych dochodów. Ponadto network marketing daje możliwość zarabiania pieniędzy nie tylko producentowi czy usługodawcy, ale także innym ludziom, którzy zechcą mieć etat przedstawiciela handlowego. W konwencjonalnym handlu za sprzedaż i promocje są odpowiedzialne punkty handlowe, sklepy bądź różni specjaliści od marketingu. W MLM elementy te są pominięte, dlatego liderzy, którzy zbudowali dobrze funkcjonującą sieć dystrybucyjną, dostają odpowiednie do wysokości zamówień wynagrodzenie. Mówiąc jaśniej, każdy klient polecony przez przedstawiciela handlowego lub kogoś ze zbudowanej przez niego sieci dystrybucyjnej, przynoszą mu zysk. Uzyskuje on prowizję nie tylko od produktów sprzedanych przez siebie, ale od wszystkich zakupów w całej grupie. Wielkość wypracowanych zarobków jest więc nieograniczona. Liderzy pełnią tu w praktyce czołową rolę, gdyż rozmiar utworzonej przez nich sieci i poziom ich pracowitości przekłada się na realny poziom dochodu w firmie. Jeśli sieć zbudowana przez lidera posiada równomierne obroty, uzyskuje on tak zwany dochód pasywny. Znaczy to, że za raz stworzoną strukturę otrzymuje comiesięczne dochody wygenerowane przez własną sieć. Zwykle to właśnie chęć wypracowania dochodu pasywnego jest bodźcem dla wielu osób, które mają w planach rozpocząć działalność w MLM. Na pewno chętnych byłoby znacznie więcej, ale marketing sieciowy jest mało popularnym określeniem, nie wspominając już o jego idei. Przyczyną takiej sytuacji jest brak informacji na ten temat. Rzadko mówi się o tym w mediach, nie tworzy się na ten temat programów telewizyjnych ani audycji radiowych. W dodatku trudno jest gołym okiem dostrzec możliwości płynące z MLM, a błędne opinie funkcjonujące w społeczeństwie odnośnie tej formy dystrybucji mają zły wpływ na jej skuteczność.

Opinie o MLM są różnorodne i w dużej mierze są uzależnione od osobistych doświadczeń danych osób. Najbardziej niesprawiedliwą dla marketingu wielopoziomowego opinią, wynikającą głównie z niewiedzy, jest zarzut, że działają na zasadzie piramid finansowych. Działalność MLM polega zawsze na przekazywaniu danego produktu od producenta do klienta. Czasami zdarza się , że dużo osób sprzedaje małe ilości lub kupuje dany produkt tylko na prywatny użytek.Honoraria wiążą się z dystrybucją tego produktu. Natomiast piramida finansowa, to konstrukcja wzorowana na marketingu wielopoziomowym. Zysk przez nią generowany nie płynie ze sprzedaży, ale z wpłat wpisowego, odprowadzanych przez członków przyłączających się do struktury. Zyski osiągają tu głównie osoby znajdujące się na szczycie hierarchii czyli te, które dołączyły na samym początku stworzenia piramidy finansowej. Nie ma tu faktycznego produktu, który finalnie dociera do klienta indywidualnego.
Wokół MLM narosło wiele mitów. Ludzie związani z tą branżą często opisują ją jako doskonały twór biznesu i receptę na wypracowanie dużych i łatwych pieniędzy. Wizja ta często kusi ludzi niezbyt ambitnych i biernych . Osoby takie szybko rozczarowują się i rezygnują. Należy pamiętać, że branża MLM nie jest szczególna pod względem poniesionych nakładów pracy od każdej innej działalności gospodarczej. Są osoby, które fantastycznie sobie radzą i zarabiają duże pieniądze, ale są też tacy, którzy pomimo wysiłków wypracowują niewielkie zyski. Jest to zwyczajna działalność gospodarcza opierająca się na dobrym schemacie bezpośredniej sprzedaży produktów. Jak w każdej działalności tak i tutaj trzeba włożyć ogrom pracy i mieć choć odrobinę szczęścia. W branży tej działa efektywnie niezliczona ilość firm. Sprzedawane jest wszystko począwszy od chemii gospodarczej i kosmetyków, a skończywszy na żywności.
Bez względu na opinie, dla dystrybutorów jest to całkiem niezły sposób na zasilenie domowego budżetu.