×

Spawarki MIG/MAG do 250 A – dla kogo?

Spawarki MIG/MAG do 250 A – dla kogo?

Spawarka MIG/MAG do 250 A to częsty wybór do użytku amatorskiego lub półprofesjonalnego — bierze się to z grubości materiału, który zamierzamy spawać. Dla potrzeb małego warsztatu czy gospodarstwa domowego wybór spawarki MIG/MAG w kategorii do 250 A to optymalny wybór, bowiem przyjęło się, że na każdy milimetr grubości spawanego materiału potrzeba prądu o natężeniu 30-40 A, czyli przy natężeniu 250 A spokojnie możemy majsterkować przy tworzywie o grubości około 6-8 mm — powinno wystarczyć. Spawarkę MIG/MAG w omawianym przedziale można kupić już za około 1000 zł i będzie to urządzenie dysponujące natężeniem około 200 A, mocniejsze to wydatek kilkaset złotych wyższy. Widać więc, że nie są to urządzenia drogie, stąd duże zainteresowanie majsterkowiczów i małych warsztatów, które muszą jedynie czasem coś naprawić za pomocą spawarki.

Czego szukać?

Natężenie prądu, na którym urządzenie pracuje to podstawowy parametr przy wyborze spawarki. Warto jednak zwracać uwagę też na inne cechy, które są równie ważne w pracy — jednym z nich jest cykl pracy. W opisach produktów zawsze powinniśmy znaleźć informację o tym parametrze (jest on wyrażany w procentach). Przykładowo, jeżeli cykl pracy wynosi 60% dla 250 A, to znaczy, że na takim prądzie można pracować w przedziale 10-minutowym przez 6 minut, a przez pozostałe cztery urządzenie musi „odpocząć”. Przy wyborze spawarki MIG/MAG warto zastanowić się, do czego będzie używana i jaki cykl pracy jest nam potrzebny. Kolejnym ważnym aspektem jest standard zasilania, rozróżniamy 230 V i 400 V. W praktyce to nic innego jak gniazdko, jakiego wymaga spawarka, w przypadku urządzeń do 250 A najczęściej jest to standardowe gniazdko dostępne w każdym gospodarstwie domowym – 230 V, druga opcja jest raczej zarezerwowana dla urządzeń profesjonalnych, przemysłowych. Pozostaje jeszcze wiele innych funkcji, w które producenci spawarek wyposażają oferowane modele. Chodzi tu głównie o panel sterujący, długość uchwytu, solidna obudowa/kółka itp. Jednak co ważne przy wyborze to podajnik drutu — rozróżniamy 2 i 4 rolkowe (4 × 4). Druga opcja to większa precyzja i praktycznie brak ryzyka zacięcia się drutu.

Gdzie szukać?

Szukając spawarki MIG/MAG w sieci warto zwracać uwagę czy sklep, z którego usług zamierzamy skorzystać, jest oficjalnym dystrybutorem, czy posiada sprawny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Należy o tym pamiętać, bo poza samym zakupem czasami zdarza się potrzeba zadbania o urządzenie, a wtedy nieoceniony jest dobry serwis i gwarancja door-to-door. Sklep ALLWELD.PL to profesjonalny gracz w tej branży, na rynku jest od lat 90′, a w swojej ofercie posiada kilka tysięcy różnych produktów, oferuje doradztwo w zakresie wyboru produktu, solidny system serwisowy, jest także oficjalnym dystrybutorem cenionych marek.