×

Usuwanie korników z budynków i mebli

Usuwanie korników z budynków i mebli

Wielu ludzi marzy o zbudowaniu domu z drewna przypominającego swojską i klimatyczną góralską chatę i wielu ten pomysł z rozmachem realizuje. Po skończeniu budowy dom wypełnia się drewnianymi meblami i bibelotami stając się wymarzonym miejscem zamieszkania dla rodziny i szkodników żyjących i rozmnażających się w drewnie. Mieszkańcy domu z reguły nie zdają sobie sprawy z obecności tych nieproszonych lokatorów. O ich poczynaniach dowiadują się z reguły po dłuższym czasie, po zaobserwowaniu w deskach i belkach stropu małych, owalnych otworków, z  których wysypuje się jasny proszek. Korniki, bo o nich mowa, to zwyczajowe określenie kilku gatunków owadów żyjących w drewnie przetworzonym. Przyczyniają się one do bardzo rozległych uszkodzeń drewnianych konstrukcji budynków, zwłaszcza belek sufitowych, podłóg drewnianych i słupów podporowych. Niszczą także meble i wszelką galanterię drewnianą. Efektem ich żerowania jest utrata przez drewno konstrukcyjne wszelkich właściwości, a jego wnętrze doprowadzają do konsystencji proszku. Zazwyczaj zdarza się, że obecność tych szkodników wykrywa się  dopiero przy przeglądzie technicznym stanu domu. Korniki w belkach dachowych i innych elementach konstrukcyjnych budynku niezwykle trudno zwalczyć samemu. Obowiązkowo należy skorzystać z pomocy fachowców, którzy świadczą tego typu usługi. Jedną z firm zajmujących się specjalistycznym usuwaniem korników jest firma DREVPOL z Mińska Mazowieckiego. Korniki na poddaszu, w podłodze czy belkach nie stanowią problemu dla fachowców z firmy DREVPOL. Stosowane przez nich zabiegi to: iniekcja ciśnieniowa, metoda Veloxy i fumigacja, czyli gazowanie domu lub jego elementów.

Iniekcja ciśnieniowa belek dachowych i krokwi to zabieg polegający na nawierceniu w zaatakowanym drewnie pewnej liczby otworów i umieszczeniu w nich insektycydów. Środek na korniki w belkach jest wprowadzany do otworów za pomocą technologii podciśnieniowej. Iniekcję ciśnieniową stosuje się zwykle do elementów dachu.

Metoda Veloxy znajduje zastosowanie tylko w stosunku do mniejszych obiektów i przedmiotów. Polega ona na umieszczeniu w konstrukcji gazoszczelnej przedmiotów porażonych przez korniki. Zwalczanie ich odbywa się przez stopniowe usuwanie tlenu i zastępowanie go azotem na około 3-4 tygodnie. Tą metodą usuwa się insekty z drzwi, mebli itp.

Fumigacja czyli gazowanie domu, poddasza czy dachu poprzedzona jest przygotowaniem obiektu poprzez uszczelnienie go specjalistyczną gazoszczelną folią. Następnie wprowadza się na czas od 7 do 16 dni gaz reaktywny. Po zatruciu szkodników obiekt poddawany jest wietrzeniu i kontrolnym pomiarom stężeń. Tę metodę wykorzystuje się do dużych obiektów jak budynki, dachy, kościoły itp.

Niezależnie od wybranej metody, wszystkie prace i poszczególne etapy są nadzorowane przez specjalistów posiadających kwalifikacje wymagane przepisami prawa oraz wieloletnią praktykę. Z oferty firmy korzystają muzea, parafie, jednostki administracji publicznej, a także klienci indywidualni z terenu całej Polski.

Jeśli więc nieustannie zastanawiasz się jak zwalczyć korniki w belkach, podłodze, czy dachu, nie zastanawiaj się ani chwili dłużej. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanej i kompetentnej firmy DREVPOL.

 

Więcej informacji tutaj: drevpol.eu