×

Wybierz aparat fotograficzny dla siebie

Wybierz aparat fotograficzny dla siebie

Fotografika to pasja, która cieszy się zainteresowaniem coraz większej liczby osób. W gruncie rzeczy każdy bez wyjątku może na tej płaszczyźnie spróbować swoich sił. Najnowocześniejszy sprzęt fotograficzny daje kolosalne możliwości zarówno osobom zajmującym się tym amatorsko jak i wytrawnym artystom fotografom.


Rozpoczynając swoją przygodę z fotografiką trzeba pamiętać, że nie każdy aparat będzie odpowiedni dla osoby początkującej. Przeważnie chcąc dokonać zakupu aparatu fotograficznego dla siebie czy bliskiej osoby usiłujemy wybrać jak najlepszy sprzęt za rozsądną cenę. Sprzedawcy zwykle chcą namówić nas na zakup ciężkich i trudnych w obsłudze lustrzanek, zachwalając ich funkcje i możliwości. Jednak taki aparat nie jest odpowiedni dla osoby początkującej. Trudna nauka obsługi i początkowy brak doświadczenia, pomimo najlepszego sprzętu będzie przynosić mizerne efekty i może zniechęcić najbardziej zapalonego amatora fotografii. Dlatego też wybór pierwszego aparatu wypada gruntownie przemyśleć. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę przeznaczenie aparatu, następnie funkcje jakie będą dla nas przydatne oraz jego wyposażenie. Nie można oczywiście zapominać o kryterium cenowym, gdyż każdy kupujący dysponuje konkretnym budżetem, którego wolałby nie przekroczyć, a wiadomo, że im droższy sprzęt tym lepszy. Jeżeli pragniemy posiadać naprawdę dobry sprzęt fotograficzny za przystępną cenę, możemy poszukać wśród zeszłorocznych modeli lub używanych cyfrówek. Komis fotograficzny lub skup sprzętu fotograficznego mogą okazać się miejscami gdzie trafimy na prawdziwą okazję.
Warunki, w krórych będziemy najczęściej wykorzystywać nasz aparat fotograficzny, także nie są obojętne przy jego wyborze. Na przykład na plażę w ogóle nie nadają się lustrzanki, ponieważ matryca bardzo łatwo może ulec zapiaszczeniu. Najlepszą decyzją jest wykorzystanie wodoodpornego smartfona wyposażonego w gimbal do telefonu. Nieobojętne jest także, kto będzie sprzętu używał: amator, artysta fotografik, a może dziecko? Amatorom i osobom stawiającym w fotografice pierwsze kroki przeważnie poleca się nieskomplikowane w obsłudze kompakty, automatycznie poprawiające walory estetyczne i jakość obrazu, co bardzo ułatwia fotografowanie. Osoby chcące poszerzać swoje horyzonty powinny wybrać aparat z manualnymi trybami ustawień. O komforcie fotografowania decyduje także jakość wyświetlacza z tyłu aparatu. Daje on możliwość przeglądania i usuwania nieudanych fotografii, jak również wybieranie funkcji z menu. Naprawdę warto wybrać aparat z wyświetlaczem, którego rozdzielczość to minimum milion pikseli.


Kupując sprzęt należy także wziąć pod uwagę długość jego czasu pracy na danym źródle energii. Zazwyczaj cyfrówki zasilane są akumulatorami dla nich dedykowanymi, a inne aparaty bateriami tzw. paluszkami. Każde rozwiązanie posiada zarówno wady jak i zalety. Baterie możemy zakupić właściwie wszędzie i sprawdzą się tam, gdzie nie mamy dostępu do gniazdka, ale dedykowane akumulatory pozwalają na bardziej wydajną pracę sprzętu, choć wymagają specjalnej ładowarki. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na ilość zdjęć, jaką można wykonać po jednokrotnym naładowaniu akumulatorów. Niektóre aparaty cyfrowe można ładować, podłączając je do komputera wykorzystując kabel USB.
Chcąc kupić dobry sprzęt warto odwiedzić sklep foto, który może pochwalić się kompetentną i rzetelną obsługą. Godnym polecenia jest zdecydowanie poznański sklep fotograficzny WINMAR. Posiada on bogaty wybór sprzętu foto i video, a także prowadzi jego wypożyczalnię oraz komis. Poza tym w zakresie jego usług znajduje się leasing sprzętu komputerowego. Niezawodna obsługa z pewnością posłuży fachowym doradztwem i udzieli pomocy przy wyborze sprzętu najodpowiedniejszego dla jego przyszłego użytkownika.