Zawsze pomocne streszczenia lektur
KLP.PL
W dzisiejszych czasach, w szkołach wprowadzony jest bardzo urozmaicony program nauczania. Cały czas podlega on modernizacji. Niestety wielu osobom nie podobają się te ciągłe zmiany. Ostatnio spore zamieszanie wywołała zaproponowana reforma panującego rządu. Chcą przywrócić dawny tryb nauki w ośmioklasowej podstawówce i zlikwidować gimnazja. Jest to nie do pomyślenia, ponieważ wielu młodych uczniów jest jeszcze na tym etapie i bardzo ciężko będzie wrócić znowu do podstawówki. Nauczyciele i dyrektorzy gimnazjów protestują. Dojdzie do redukcji etatów, przez co kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli straci pracę. Na całe szczęście, nie dotyczy to uczniów, którzy weszli na szkolny etap liceów i techników. Tam musi wszystko być w jak najlepszym porządku. Po ukończeniu szkoły, przed każdym uczniem będzie stało nowe wyzwanie, jakim jest jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Mowa tutaj o maturze. Wymagania i zakres materiału cały czas poszerza się, dlatego też program nauczania w klasach licealnych jest tak szeroko rozbudowany. W zależności od profilu klasy, jaki sobie wybierzemy, będziemy mieli różne przedmioty rozszerzone. Na przykład w klasie matematyczno-fizycznej, na pierwszym miejscu, w największym wymiarze godzin będą prowadzone zajęcia matematyki, fizyki oraz informatyki. Dużym zainteresowaniem cieszy się też klasa biologiczno-chemiczna, w której to królować będzie biologia i chemia. Jest także jeszcze jeden profil klasy, o którym warto wspomnieć.
Jest to klasa o profilu humanistycznym. Jest on również bardzo oblegany. Dzięki niemu uczniowie, znacznie lepiej będą mogli zapoznać się z zagadnieniami z języka polskiego, historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Niestety, ale w tej klasie trzeba będzie poświęcić dużo swojego czasu. Jeżeli chcemy uczyć się na dobrych stopniach, powinniśmy jak najwięcej czytać i powtarzać. Każdy, kogo byśmy nie zapytali odpowie, że materiał jest niezwykle obszerny. Nie da rady nauczyć się na klasówkę, dzień przed. Wymaga to dużej ilości czasu i dobrej koncentracji. Plusem tego wszystkiego, mogą być szczegółowe notatki, które każdy powinien sobie zrobić w celu utrwalenia wiedzy. Weźmy pod uwagę teraz przedmiot, jakim jest język polski. Przyszli maturzyści, już od początku roku szkolnego poznają od podstaw każdą z epok literackich. Wszystkie dziesięć epok charakteryzuje inny okres. Przykładowo, omawiając Antyk, uczniowie mogą poznać dzieła pisarzy z tamtego okresu. Mogą być to między innymi takie utwory jak, Iliada, czy Odyseja autorstwa Homera. Każdy może lubować się w jeden z epok bardziej, niż druga osoba. Ktoś o wiele lepiej będzie się czuł omawiając Oświecenie, a ktoś inny zdecydowanie będzie wolał Romantyzm. W epoce romantyzmu, każdy z uczniów będzie miał możliwość poznania wybitnej twórczości wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Napisał on wiele dzieł, które do dnia dzisiejszego są przerabiane. Ale, wielu uczniów fascynuje okres, który zwany jest Młodą Polską. Jest to swoistego rodzaju odmiana modernizmu, nie tylko w literaturze, ale także w muzyce, czy sztuce. To właśnie w tej epoce powstała wybitna powieść określana mianem książki czynu. Wydanie tej lektury pod tytułem Ludzie bezdomni Stefana Żeromskiego dla wielu ludzi, było wielkim wydarzeniem zarówno literackim, jak i społeczno-politycznym. Za sprawą tej powieści, sam autor wzbił się na wyżyny i stał się bardzo popularny. Pragnął zawrzeć w treści utworu wcześniej nieomawiane problemy, jednocześnie omówił też patriotyczne uczucia. Treść utworu pokazuje, jak ludzie potrafią być obojętni na cierpienia ludzi biednych. Powieść zaczyna się w Paryżu, gdzie Tomasz Judym, nasz główny bohater studiuje medycynę.
Poznaje on tam Joasię Podborską, którą darzył wielkim uczuciem. Dzieciństwo Tomasza było trudne, ponieważ urodził się w biednej rodzinie, a ojciec miał problem z alkoholem. Judym całe życie musiał polegać tylko na sobie. Został zabrany z rodzinnego domu do ciotki, która miała mu zapewnić dobre wykształcenie. Jednak okazało się być inaczej. Bardzo często nie dostawał jedzenia oraz był bity. To nie powstrzymało go, do ukończenia studiów. Jego marzeniem było nieść pomoc innym ludziom. Ludzie bezdomni to powieść, skłaniająca do refleksji. Zwraca naszą uwagę na problemy innych. Tomasz Judym jest przeciwnikiem krzywd społecznych. Pomoc biednym osobom traktuje, jako swój moralny obowiązek, który musi spełnić. Serwis klp proponuje wam niezwykle dokładne opracowania tej lektury oraz innych. Ludzie bezdomni streszczenie stworzone zostało w taki sposób, aby krótko przypomnieć sobie tekst utworu i przypomnieć sobie szczegóły. Kariera młodego doktora spotyka się z wieloma przeciwnościami losu. Zostaje odrzucony z medycznego środowiska, jednak sam postanawia rozpocząć praktykę. Niestety, kończy się ona klęską, a w rezultacie Tomasz zmuszony jest to wyjazdu do Cisów. To właśnie tam rozpoczął swoją działalność filantropijną. Miał wielką szansę na to, aby wieść dobre życie u boku Joasi Podborskiej. Jednak pomimo tego, wybrał karierę i dalej chciał spełniać swoje obowiązki. Pomimo napotykanych przeciwności losu, Tomasz Judym nie poddał się i nigdy nie zwątpił w słuszność swoich działań. Głęboko wierzył w to, że ktoś kiedyś doceni jego starania. Jeżeli nie przeczytałeś lektury, a chcesz dowiedzieć się więcej o losach młodego doktora, odwiedź serwis klp. Gorąco zapraszamy!