×

Znajdź odpowiednie buro rachunkowe?

Znajdź odpowiednie buro rachunkowe?

Planując współpracę z biurem rachunkowych wiele firm ogranicza się zazwyczaj do pytania o cenę usług i na tej podstawie dokonuje wyboru.
Wachlarz świadczonych prac rachunkowych oferowanych przez biura jest na ogół podobny, ponieważ wynika on z przepisów prawa. Zalicza się do niego obsługa kadrowo-płacowa oraz rachunkowość podatkowa. Każde wykwalifikowane profesjonalne biuro rachunkowe teoretycznie powinno świadczyć usługi na zbliżonym poziomie. Zdarzają się tu jednak pewne różnice. Wynikają one między innymi z wielkości biura rachunkowego, ponieważ im więcej obsługiwanych nabywców, tym każdy jednostkowy klient staje się bardziej anonimowy. W mniejszym biurze rachunkowym można więc zauważyć indywidualny stosunek do klienta, skuteczną z nim komunikację, a co za tym idzie też szczegółowe uwzględnianie jego wymogów. Jeśli zajdzie taka potrzeba małe biuro rachunkowe jest gotowe wyjaśnić jego pilne problemy nawet poza zwykłymi godzinami pracy biura.

W dużych biurach pojawia się również bardziej rozproszona odpowiedzialność oraz dłuższy czas wymiany poszczególnych informacji, które mogą niekorzystnie wpływać na jakość pracy. Może to też spowodować opóźnienia z wpisywaniem do systemu określonych dokumentów i w konsekwencji ujemnie oddziaływać na wynik finansowy.

Większe biura rachunkowe posiadają też i zalety, mają bowiem szerszy zakres specjalizacji dzięki czemu mogą zaproponować klientom usługi przekraczające zwykłą rachunkowość, mogą to być na przykład różnego rodzaju kredyty czy ubezpieczenia.

Wszystkie biura rachunkowe zarówno te małe jak i te duże, w celu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych muszą mieć zezwolenie Ministerstwa Finansów, określane Certyfikatem bądź Świadectwem Kwalifikacyjnym. Jest ono imienne, co oznacza, że nie otrzymuje go biuro rachunkowe, ale na przykład główna księgowa, która je założyła. Jeśli biuro nie ma takiego zezwolenia musi liczyć się z konsekwencjami karnymi.

Potencjalny klient szukając dobrego biura rachunkowego niestety zwraca zazwyczaj uwagę na cenę oferowanych usług. Często zdarza się, że aby sprostać oczekiwaniom klienta biura rachunkowe obniżają cenę, a w konsekwencji przyjmują do pracy osoby o niewystarczających kwalifikacjach, którym mogą wypłacać niższe wynagrodzenia. Okazuje się potem , że Świadectwo Kwalifikacyjne posiada wyłącznie jedna zatrudniona osoba.

Szukając odpowiedniego biura rachunkowego do rozliczania naszych finansów warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego doświadczenie. W zależności od naszych wymagań musimy sprawdzić jaki zakres działań ma określone biuro rachunkowe. Ważne jest, aby rozliczało nie tylko książkę przychodów i rozchodów jeśli tego oczekujemy, ale również i pełną księgowość czy ryczałt. Dzięki czemu przy zmianie sposobu opodatkowania nie musimy zmieniać biura rachunkowego. Za przykład kompetentnego biura może nam posłużyć „Mar-Tax” – biuro rachunkowe w Jeleniej Górze. Prowadzi ono nie tylko księgi rachunkowe, ale również KPIR, obsługę pracowniczą czy ryczałt.
Jeleniogórskie biuro rachunkowe zajmuje się też sporządzaniem analiz finansowych, sprawozdawczością finansową czy rozliczeniami rocznymi. W swoim obszarze działań zapewnia całkowitą poufność. Jelenia Góra biuro rachunkowe „Mar-Tax” pełni jednak nie tylko zadanie biura rachunkowego, jako pełnomocnik może również reprezentować swoich klientów przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędem Skarbowym. Jeśli więc zamierzasz podjąć współpracę z biurem rachunkowym – wybierz Biuro rachunkowe Jelenia Góra, a z pewnością spełni Twoje najśmielsze oczekiwania.