×

Jak napisać dobrą recenzję?

Jak napisać dobrą recenzję?

Dobra recenzja potrafi skutecznie zachęcić lub też zniechęcić do obejrzenia lub przeczytania konkretnego tekstu kultury. Warto jednak wiedzieć, że napisanie dobrej recenzji, wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się początkowo wydawać. Na co należy zwrócić uwagę, kiedy tworzymy takiego rodzaju tekst? Czy każdy z nas może napisać dobrą recenzję – jak np. taką, którą znajdziemy na stronie: https://stacjakultury.pl? Na te jak również i na wiele innych pytań dotyczących pisania recenzji, znajdziecie odpowiedzi w naszym poniższym artykule. 

Od czego zacząć pisanie recenzji?

Pierwszą i najistotniejszą kwestią, jeśli chodzi o pisanie recenzji, jest obejrzenie, przeczytanie lub zobaczenie wybranego przez nas tekstu kultury. Może to być książka, artykuł, film, serial lub przedstawienie. Ważne jest bowiem to, że nie można napisać recenzji, bez poznania jej przedmiotu. Dopiero wtedy, jesteśmy w stanie cokolwiek na dany temat powiedzieć. Warto też zwrócić uwagę na to, że w czasie przyswajania tekstu kultury, powinniśmy być całkowicie skupieni, żeby później móc cokolwiek na dany temat powiedzieć. To jednak nie wszystko.

Ułóż własne myśli 

Kolejnym etapem jest przygotowanie się do napisania tekstu. Musimy zatem dokładnie wynotować sobie to, o czym chcemy napisać, co naszym zdaniem będzie najistotniejsze. Dobrze jest zatem – zanim przystąpimy do pisania właściwego tekstu – zrobić sobie konkretne notatki i na ich podstawie stworzyć tekst. Koniecznie musi on być odwzorowaniem naszej opinii na dany temat, ale nie można zapominać o istotnych dla takiego rodzaju treści rzeczach, takich jak chociażby autor lub reżyser, tematyka czy pobieżnie opisana fabuła. Dobrze też zwrócić uwagę na to, aby nie zdradzić odbiorcy zbyt wielu detali dotyczących danego tekstu – czyli nie umieszczać tzw. spoilerów. 

Postępując w opisany powyżej sposób, z całą pewnością uda nam się napisać rzetelną i merytoryczną recenzję, która z pewnością będzie bardzo pomocna dla tych, którzy chcieliby wiedzieć, czy warto obejrzeć lub przeczytać daną rzecz, czy też lepiej sobie to odpuścić.