Wmawianie sobie choroby, czyli czym jest hipochondria?
Z pewnością każdy zetknął się kiedyś z pojęciem, którym jest hipochondria. Niestety, nie każdy wie, co to dokładnie oznacza oraz – co bardziej istotne – w jaki sposób rozpoznać hipochondrię. W naszym poniższym artykule, wyjaśnimy nie tylko to pojęcie, ale też wskażemy na najważniejsze objawy schorzenia, którym jest wmawianie sobie choroby. Poradzimy także, w jaki sposób je wyleczyć.
Przede wszystkim – co to jest hipochondria?
Zanim wskażemy na najważniejsze objawy przypadłości, którą jest hipochondria, wyjaśnijmy, co to właściwie jest. Najprościej rzecz ujmując, hipochondria to wmawianie sobie, że jest się chorym. Najczęściej objawia się ona tym, że każdą, nawet najmniejszą dolegliwość, z którą się borykamy, przypisujemy konkretnej chorobie, na którą – w naszej opinii – cierpimy. Hipochondrycy odwiedzają lekarzy bardzo często i co gorsza, nie są w stanie zrozumieć, że tak naprawdę nic im nie jest.
Jak rozpoznać hipochondrię?
Skoro wiemy już, czym dokładnie jest schorzenie określane mianem hipochondrii, warto przyjrzeć się temu, jakie towarzyszą mu objawy. Nie jest bowiem tak, że przypisywanie zwykłemu bólowi głowy jakiejś choroby od razu można uznać za wmawianie sobie choroby. U hipochondryków występują następujące objawy:
- przekonanie o tym, że są poważnie chorzy nie ustępuje – najczęściej trwa ono bardzo długo,
- hipochondrycy nadmiernie często obserwują swoje ciało i co gorsza, wszelkie, nawet minimalne zmiany, przypisują istnieniu choroby – najczęściej bardzo poważnej w ich mniemaniu,
- mimo, iż bardzo często odwiedzają oni gabinety lekarskie, nie wierzą w diagnozę i podważają ich opinię,
- wykazują oni nad wyraz duże zainteresowanie tym, jak funkcjonuje organizm ludzki i doszukują się nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu u siebie,
- osoby cierpiące na hipochondrię, bardzo często odczuwają różnego rodzaju lęki,
- osoby borykające się z hipochondrią mają tendencję do stawiania siebie w centrum uwagi, lubią zwracać na siebie (i swoje wyimaginowane choroby) uwagę innych.
Nie jest jednak tak, że hipochondrii nie można wyleczyć. Istnieją dwa rodzaje terapii, która ma na celu wyleczenie hipochondrii. Pierwszą z nich jest metoda farmakologiczna, która – jak sama nazwa wskazuje, opiera się na wykorzystywaniu odpowiednich leków, które mają na celu zniwelowanie choroby. Drugą metodą jest szeroko pojmowana psychoterapia. Zarówno pierwsza jak i druga metoda leczenia przynoszą pozytywne efekty w leczeniu schorzenia, którym jest hipochondria.