×

Leczenie uzależnienia od hazardu

Leczenie uzależnienia od hazardu

Problem uzależnień jest w obecnym świecie bardzo powszechny. Uzależnić możemy się w zasadzie od wszystkiego zarówno od używek jak i od zachowań. Najczęściej spotykane są jednak uzależnienia od alkoholu, nikotyny, narkotyków, hazardu, Internetu, seksu, jedzenia i gier. Chociaż obiekty, od których się uzależniamy są bardzo różnorodne wszystkie uzależnienia odznaczają się jedną wspólną cechą – ich ofiary przez dłuższy okres czasu nie są w stanie przyznać, że mają problem.


Istotę uzależnienia rozumieją jedynie inni uzależnieni, a osobom postronnym trudno zrozumieć istnienie przemożnej potrzeby zaspokojenia “głodu”, że nie pozwala ona osobie uzależnionej na żadne konstruktywne działanie. I nie chodzi tu do końca o alkohol, gry czy papierosy. Pierwszym objawem uzależnienia jest poczucie pustki, którą pragniemy za wszelką cenę wypełnić. Potrzeba wypełnienia jej pochłania całą naszą uwagę i jeśli chociaż na chwilę tego nie zrobimy (nieważne czym: papierosem, akoholem czy wizytą w salonie gier) nie będziemy w stanie normalnie funkcjonować. Zaspokojenie “głodu” niesie ukojenie, euforię i błogostan, i zależnie od rodzaju uzależnienia trwa on dłużej lub krócej. W tym czasie możemy zająć się normalnymi rzeczami, jednak trwa to do chwili, w której myśli niezależnie od woli, znów zaczynają krążyć wokół tego, od czego jesteśmy uzależnieni. Koncentracja i równowaga znikają, a myśli zaczyna wypełniać tylko obiekt naszego uzależnienia. Niestety każdy nałóg prędzej czy później zaczyna zakłócać zwyczajny tryb życia. Dla przykładu osoba uzależniona od nikotyny nie pojawi się w miejscu, gdzie nie będzie mogła przez dłuższy czas sięgnąć po papierosa jak teatr,opera, kino itp. Tym samym rezygnuje z mnóstwa przyjemności na rzecz zaspokojenia swojego nałogu.
Nałóg staje się istotniejszy niż wszystko dokoła, odbiera możliwość podejmowania niezależnych decyzji, choć osobom uzależnionym zwykle wydaje się, że to one mają kontrolę. Często powtarzają one, że w każdej chwili mogą zrezygnować, nigdy jednak nie wprowadzają swoich słów w czyn. W momencie, gdy osoba tkwiąca w nałogu zauważy, że to już nie jest jej decyzja, i że nie ma kontroli nad swoim życiem, może ona rozpocząć proces wychodzenia z uzależnienia. Leczenie uzależnień jest jednak procesem długotrwałym, niekiedy walka z nałogiem może trwać wiele lat.


W Polsce obecnie funkcjonuje około 100 ośrodków terapii uzależnień. Są to zarówno ośrodki państwowe jak i prywatne. Jednym z nich, zasługującym na szczególną uwagę jest Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień “Słoneczna”, znajdujący się w Nowym Sączu na zachwycającym wzgórzu Beskidu Sądeckiego. Ośrodek leczenia uzależnień znajduje się w cichej i spokojnej dzielnicy, z daleka od zgiełku i hałasu. Otacza go sporych rozmiarów ogród, tworzący wyjątkowy klimat oraz doskonały na letnie grille. Ośrodek posiada pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, a do dyspozycji pacjentów jest biblioteka, salon z kominkiem, siłownia, tenis stołowy oraz rowery dające możliwość zwiedzania okolicy. Terapia uzależnień prowadzona w ośrodku obejmuje głównie: leczenie alkoholizmu, leczenie narkomanii oraz leczenie uzależnienia od hazardu. Kadrę ośrodka stanowią profesjonaliści, którzy odznaczają się szczególną empatią, wiedzą, ogromnym doświadczeniem zawodowym oraz – co ważne dla wielu pacjentów – dyskrecją. Pracownicy ośrodka do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie, starając się zagwarantować poczucie bezpieczeństwa, zachowując przy tym atmosferę poufności i anonimowości. Każdy terapeuta dokłada wszelkich starań, aby stworzyć pacjentom jak najkorzystniejsze warunki do wyjścia z nałogu.
Jeśli chcesz pomóc członkowi swojej rodziny bądź czujesz, że sam masz problem, bo nałóg przejął kontrolę nad Twoim życiem nie zastanawiaj się i daj sobie szansę. Każdy przecież zasługuje na to, aby być panem swojego życia.