×

Na co zwrócić uwagę rejestrując spółkę z o.o.?

Na co zwrócić uwagę rejestrując spółkę z o.o.?

Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie własnego biznesu. Form prowadzenia firmy jest wiele. Jednak jedną z najpopularniejszych jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Założenie spółki nie jest skomplikowane. Warto jest jednak wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę decydują się na rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Charakterystyka spółki z o.o.

Spółka z o.o. może zostać zarejestrowana przez jedną lub kilka osób fizycznych lub prawnych. Wielu przedsiębiorców, którzy wcześniej prowadzili jednoosobowe działalności gospodarcze podejmuje decyzję o przekształceniu działalności właśnie w spółkę z o.o. Jest tak zwłaszcza, kiedy działalność bardzo dobrze się rozwija i osiąga coraz większe obroty. Zakładając spółkę z o.o. pamiętać należy, aby dokładnie określić cel jej prowadzenia. Pod tym kątem konieczny będzie wybór właściwych pozycji PKD.

Umowa spółki z o.o.

Rejestracja spółki z o.o. wymaga przygotowania i podpisania umowy spółki. Umowa spółki powinna być zawarta przed notariuszem. Określać powinna wspólników, przedmiot działalności, wnoszony kapitał oraz podział zysków. Sporządzenie umowy spółki z o.o. często nie jest proste. W takim przypadku pomocna może okazać się kancelaria prawna. Doświadczony prawni pomoże w sporządzeniu umowy tak, aby wszystkie jej zapisy były zgodne z obowiązującym prawem, a tym samym, aby rejestracja spółki przebiegła bez żadnych problemów. Obsługa prawna może być także przydatna w momencie rozpoczęcie działalności nowej spółki.

Rok obrotowy

Decydując się za rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pamiętać należy o istotnej kwestii, jaką jest rok obrotowy. Każda spółka z o.o. działa w oparciu o rok obrotowy, który trwa 12 miesięcy. Trzeba jednak wiedzieć, że nie musi być to okres od stycznia do grudnia. Dlatego rok obrotowy zawsze musi być dokładnie określony w umowie spółki. Ma to wpływ na termin złożenia sprawozdania finansowego.