×

Koncentratory tlenu – co powinieneś wiedzieć?

koncentrator tlenu

Koncentratory tlenu – co powinieneś wiedzieć?

Urządzenie, którym jest koncentrator tlenu  jest niezwykle przydatne. Przede wszystkim, jest ono nieocenione, jeśli opiekujemy się osobą, która boryka się z najróżniejszymi problemami związanymi z nieprawidłową praca układu oddechowego, koncentratory tlenu będą w tym przypadku wskazane. W jaki sposób jednak działają takie urządzenia? Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, kiedy wybieramy odpowiedni koncentrator tlenu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule. 

Co to jest koncentrator tlenu?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, w jakich sytuacjach konieczne jest użycie koncentratora tlenu, warto dowiedzieć się, czym w zasadzie jest takie urządzenie. Najprościej rzecz ujmując, koncentrator tlenu jest urządzeniem, które ma za zadanie dostarczać osobie borykającej się z problemami oddechowymi odpowiednią ilość powietrza o zwiększonej do ponad 95% zawartości tlenu. Dzięki temu, możliwe jest zapewnienie prawidłowego oddechu a duszności, z którymi najczęściej takie osoby się borykają, praktycznie nie występują. To, co jest bardzo ważne to fakt, że koncentratory tlenu mogą być stosowane w leczeniu zarówno szpitalnym, jak i domowym. 

Jak wybrać odpowiedni koncentrator tlenu?

Kolejną, bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o koncentratory tlenu jest to, czym dokładnie należy się kierować przy ich wyborze. Podstawą jest oczywiście skrupulatne sprawdzenie tego, o ile procent zwiększona jest zawartość tlenu w dostarczanym przez tego rodzaju urządzenia powietrzu. Bardzo ważna jest także sama wydajność takich urządzeń oraz sposób ich zasilania. Wiele osób zastanawia się, czy cena takiego urządzenia będzie ważna. Oczywiście, minimalizowanie kosztów zakupu koncentratora tlenu jest bardzo ważne, jednakże nie możemy przyjmować, że będzie to jedyny wyznacznik. Najważniejsze powinno być dla nas przede wszystkim to, aby wybrany przez nas koncentrator tlenu posiadał odpowiednie parametry techniczne a także aby dostarczał odpowiednią ilość powietrza. Tylko przy spełnieniu tego rodzaju warunków możemy mieć pewność, że urządzenie w 100% spełni swoją rolę w leczeniu osoby borykającej się z niewydolnością oddechową.